SAĞLIKLI YAŞAMIN KÜÇÜK SIRLARI

Sağlıklı yaşamak elimizde. Kimimiz zayıflamak, kimimiz sıkılaşmak derdindeyiz. Bunların çabucak olmasını ister, bunu yaşarken de olabildiğince az yorulmak isteriz. Ancak bu mümkün değil. Yine de yaşamı daha güzel, sağlıklı ve keyifli kılmak için severek uygulayabileceğimiz püf noktaları bulunuyor.

Kilo problemi olanlar için zayıflamak kalan yaşantıyı sağlıklı şekilde geçirmek için atılacak en önemli adımlardan biri olabilir. Uzmanlar her kişinin ideal kilosunun farklı olduğunu söylüyor. Ancak temelde yapılması ve yapılmaması gerekenler aynı. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz, sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir vücut ve ruh için gerekli. Uzmanların görüşlerinden derlediğimiz bu çalışmada sağlıklı yaşamın sırlarını bulabilirsiniz.

Yumurta tok tutar!

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç atıştırmalıklardan vazgeçemeyenler için  kabuklu besinleri öneriyor. Elbette aşırıya kaçmamak koşuluyla. Antep fıstığı, portakal, nar gibi yemesi biraz oyalayıcı besinleri seçilirse bu yiyeceklerin kabuklarını soyarken bile farkında olmadan kalori kaybetmek mümkün. Yumurtanın zayıflamak isteyenlerin kurtarıcısı olan bir besin olduğunu ifade eden Kural Enç, protein ve vitamin yönünden zengin olan yumurtanın uzun süre tok tutma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor.

Tam buğday tüketin

Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran ise ekmek tercihimizde tam buğday ekmeğinin birinci sırada olması gerektiğini söylüyor. Tam buğday ekmeğinde bulunan buğdayın dış kabuğunun b vitaminleri mineraller, antioksidanlar ve fitokimyasallar yönünden zengin olduğunu söylüyor. Bu da tam buğday ekmeğinin glisemik indeksini düşürüyor. Ayrıca omega 3- omega 6 yağ asitlerini içerdiğini de belirtiyor.

10 aşamada sağlıklı yaşam

Sağlıklı kalmak ve zayıflamak için uygulayacağınız yöntemlere nasıl yaklaşıyorsunuz? Derlediğimiz on tavsiyeye kulan verin:

– Egzersizi bir iş olarak değil, tedavi, sağlığınız için bir gereklilik ve bir yandan da kendinize ayıracağınız özel ve keyifli bir zaman olarak görün.

– Karbonhidratları öcü ilan etmeyin. Az miktarda tüketeceğiniz karbonhidrat motivasyonunuzu artırabilir.

– Kendinizi motive edecek bir hedef bulun. Hiçbir şey yapmazsanız Vücudunuzda incelme ya da bir sıkılaşma göremezsiniz.

– Mutfakta daha az zaman geçirin; açık havada yürüyün. Bu, küçük bir adımmış gibi görünse de duygusal açlığınızı yemek yiyerek geçirme alışkanlığınızı engeller.

– Kendinizi yağdan tamamen mahrum etmeyin. Çünkü bazı yağlar iyi yağlardır, unutmayın! Sağlıklı yağlardan bir miktar tüketmek, size kendinizi iyi hissettirecektir. Hem, diyetin o kadar da yavan bir seçim olmadığını anlamanızı da sağlar.

– Arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Birlikten kuvvet doğar.

– Karnınız açken asla abur cubur tüketmeyin. Su içmeyi deneyin, suyla kendinizi tok hissedersiniz.

– Çocuğunuz varsa onunla oyun oynayın. Böylece bir spor fırsatını daha değerlendirmiş olursunuz.

– Evde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Taze meyveler, kuruyemişler olabilir.

– İncelmeyi değil, sıkılaşmayı hedefleyin! Yüzmek, bisiklete binmek, at binmek, merdiven inip çıkmak iyi birer yöntem.

 

YAZAR: Bike Kara